betexper
ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
9,5190
EURO
11,0490
ALTIN
551,37
BIST
1.507
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Rüzgarlı
16°C
İstanbul
16°C
Rüzgarlı
Çarşamba Parçalı Bulutlu
17°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
15°C
Cuma Sağanak Yağışlı
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
17°C

Bakan Avcı: Hakan Fidan ‘Hemen yerinizi değiştirin’ dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı darbe girişiminden bir gazetecinin sorusu üzerine haberdar olduğunu söyleyerek, “Hakan Fidan’ı aradım böyle bir hareketlilik var diye. Ne yapmamı tavsiye ettiğini sordum bana “Hemen yerini değiştir” dedi” diye konuştu.

Bakan Avcı: Hakan Fidan ‘Hemen yerinizi değiştirin’ dedi
24.07.2016
0
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı 15 Temmuz darbe girişimini FETÖ yapılanmasını NTV’de katıldığı programda anlattı. Bakan Avcı’nın konuşmasının satır başları şöyle: 

Sakarya’dan İstanbul’a hareket ettik. Bir gazeteci arkadaşım köprüde olup bitenlerle ilgili haber almak için sordu. Ben de öyle öğrendim. Daha sonra Hakan Fidan’ı aradım böyle bir hareketlilik var diye. Ne yapmamı tavsiye ettiğini sordum bana “Hemen yerini değiştir” dedi. İstanbul’da sokaklarda dolaştık. Son zamanlarda çok fazla ihbarlar geliyordu. Anladığım kadarıyla MİT’in ilk değerlendirmesi bu olayın MİT yerleşkesine ve Genelkurmay Merkezi’ne bir harekat olarak algıladılar. Bunu bir bilgi olarak söylemiyorum.

FETÖ NASIL BİR ÖRGÜT?
Bu aşağı yukarı 40 yıla dayalı bir örgüt. Başta eğitime odaklanan bir yapılanma. Dersaneler üzerinde, dersaneleri bir devşirme amacı olarak kullanmak. Burada sistemdeki yetenekli öğrencileri seçmek ve bunları özel eğitime almak, bunları askeri liselere yerleştirmek ve daha sonra harp okullarına göndermek. Bu böyle bir günde iki günde yapılan bir hazırlık değil. Sadece askeriye değil, bir dönem hukuk fakültelerine yönlendiklerini görüyoruz. Hakim savcı alımlarına, polis akademilerine yöneldiklerini görüyoruz. Zaman zaman bu da yetmiyor, yetişdirdikleri çocuklar dışında kamuya giriş sınavlarında bildiğiniz gibi soru hırsızlıkları. Daha sonra, kamu kurumlarında kendi adamlarının terfi almalarını sağlamak. 
Herkes o gün elinden gelen gayreti gösterdi. Müthiş bir feraset sergiledi milletimiz bütün unsurlarıyla. Silahlı kuvvetlerde bunlardan olmayan askerlerimiz, özellikle emniyet güçlerimiz medyayı da sizler aracılığıyla tebrik etmek istiyorum. Olağanüstü bir vatan savunması gerçekleştirdik hep beraber.
Bunlar uzun bir süredir izleme altındalardı. Bugün hazırlanan o tasviye listeleri öyle hazırlanan listeler değil. Bunlar sağlıklı ve önhazırlıkları yapılmış çalışmalardır. Şimdi OHAL ilanının gerekçelerinden biri de budur. Bunların büyük bir kısmı biliniyordu, mahkemeye veriliyordu ama mahkemeler de bunların elindeydi. Biz Milli Eğitim Bakanlığı’nda bu duruma şöyle bakıyorduk, hangi mahkemeden gelecekse o mahkemenin kararı önceden belirliydi. Mahkemelerin önce temizlenmesi gerekiyordu. Bu yapı dediğim gibi, mahkemeye, emniyete, askeriyeye ve eğitime yerleşmişti. 

MİLLİ EĞİTİM’DE NASIL BİR YAPILANMA OLMALI?
Sayın Milli Eğitim Bakanımız gerekli açıklamaları yaptı. Şimdi öğretmenlik sadece KPSS üzerinden olmamalı çünkü öğretmenlik çok daha fazla yetenek isteyen bir meslek. Mülakat da olmalı. Mülakatlar bu tür yapılanmaları engellemek için önemli olduğunu ben o dönem anlatmıştım. Dolayısıyla öğretmenlerin sadece bilgi ölçen sınavlarla değil, o sınavlarda da ne gibi sahtekarlıklar yaptıklarını biliyoruz.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde mülakata rağmen yaptılar. Harp okullarına girişte mülakatlar var. Planlamaları öyle bir yapmışlar ki orada eleyerek eleyemediklerini eğitimde bezdirerek kendi adamlarını almışlar. GATA’daki uygulamada kendi adamlarını yukarı taşıyacak, kendilerinden olmayanları eleyecek bir sistem kurmuşlardı. Orduya girişler bu tür suistimalleri önleyecek şekilde yeniden düzenlecek. 
Ben milletin ferasetinden ve basiretinden çok etkilendim. Binlerce insan yollara çıktı ve çok vakur bir şekilde direndi. Bakınız dünya medyasında Tiananmen fotoğrafı sıklıkla kullanılır o gece binlerce Tiananmen gösterildi. Halkın tankların karşısındaki direnişi çok etkileyiciydi. Türk medyası o gece demokratik bir medya etiği dersi verdi. İspanyol meslektaşlarınıza şunları söyledim: Türk meslektaşlarınızla iftihar edebilirsiniz. Ben o gece Nermin Hanımla görüştüm, siz çok net bir şekilde tehdit almanıza rağmen yayınlarınızı sürdürdünüz. O gece BBC ve CNN International, darbe karşı koyma başarısız olmuş gibi yayın yapıyorlardı. Ben kolay kolay isim vermem ama BBC ve CNN International. Ekranlarda siz canlı yayın yapıyorsunuz, halkı gösteriyorsunuz. 

FETHULLAH GÜLEN’İN İADESİ
Bundan önce gönderilen dosyalar da bence aslında yeterliydi. Bütün bu olanlarda elde edilen vurgular, yakalananların ifadeleri şüphe bırakmayacak bir şekilde bunun içinde olduğunu gösteriyor. ABD ne yapar, şimdi ABD’ye de çok bütüncül bir şekilde bakmamak lazım. Benim anladığım kadarıyla Amerikan yönetiminin içindeki, istihbarat biriminin içindeki bir grup bunun üstüne oynamış. Dolayısıyla oradaki istihbaratın kendi içindeki güç mücadelesinde de kritik bir öneme sahip onun iadesi. Bunların yabancı istihbarat birimleriyle olan irtibatlarını düşünürsek iade süreci sadece onunla ilgili bir mesele olmaktan çıkar. 

Bundan sonra bu ölçekte bu yöntemlerle iş yapamayacaklarını gördüler. Bütün darbe hevesleri, bunlara yeltenecek olanlar bu manzaraları gördü. Dolayısıyla bu yöntemin iş görmeyeceğini gördükleri için başka yöntemlere yönelebilir. Noktasal terör eylemlerine girişebilirler, suikastlare kalkışabilirler. Dolayısıyla bu tür yöntemlerle en azından yıkılmadık ayaktayız mesajını vermek için bu tür kamikaze eylemlere kalkışabilirler. Devlet istihbaratıyla, birimleriyle güvenlikleriyle ve halk bunun farkında. Allah muhafaza etsin, devletimizi milletimizi. Allah devlete millete zeval vermesin bu önemli bir duadır. 
OHAL’le amaçlanana bu olağanüstü şartlarla normal düzende alamayacağınız bir takım zorlayıcı tedbirleri vakit geçirmeden etkili bir şekilde ve hemen almak için OHAL gerekiyordu. Cumhurbaşkanımız da Başbakanımız da diğer bakan arkadaşlarımız da bunu vurguluyorlar. Bu OHAL vatandaşlara değil devletin kendi mekanizmalarına karşı alınmış bir OHAL. Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 15. maddesi böyle durumlarda nasıl davranılması gerektiğini açıkça ifade etmiştir. Bu sıkı yönetim değildir artık bunu herkes biliyor. Bir an önce bu yapının vakit geçirmeden bu tedbirlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın aklına gelebilir, bilmem neredeki bekçinin bu yapıyla ne alakası var diye ama var. Generallere emir veren yarbaylar binbaşılar subaylar gördük. O yüzden bu OHAL’in dikkatle süratle etkililikle hayata geçirilmesi milletin selameti için gerekliyrdi. 

Binlerce insan şu anda gözaltında. Bunların gereği gibi ifadelerinin alınabilmesi için süreye ihtiyaç var. Bunların sorgulamaları yapılacak, çapraz sorgulamalar yapılacak dolayısıyla bu 30 gün odur. Daha önceki çalışmalar sırasında MEB’e yönelen şeylerden bir tanesi fişleme yapılıyor türünden şeyler vardı. Dolayısıyla mevcut yasalarla yaptığınız istihbarat işte böyle yasadışı fişlemeye kapsamına da sokulabilir olduğu için olağanüstü halle bir takım tedbirler getirilmiş oluyor. Bu darbe teşebbüsünün, bu kalkışmanın memlekete millete verdiği en büyük zararlardan bir tanesi de bence güven unsurunu zedelemiş olmasıdır. Yani düşünün en yakınınızdaki insanlara hele askerlikle silah arkadaşlığının ne kadar kutsal ne kadar önemli ne kadar gerekli bir ilke olduğunu düşünürseniz bunlar bu tür melanetleri silahlı kuvvetlerin en önemli kazanımları olan güven unsurunu zedelediler. Tabi bu güven unsurunun tazalenmesi biraz zaman alacak. Bunun için de askeri liselerin harp okullarının bütün eğitim müfredatlarıyla, yönetim biçimleriyle bağlantılarıyla hiyerarşileriyle tekrar demokratik bir ülkenin ordusuna yakışır bir şekilde eğitimi verecek şekilde organize edilmesi gerekir. Kapatılması değil ama bu tür yapılar üretecek nitelikten çıkarılması daha şeffaflaşması, eğitim müfredatının da buraya giren çocuklara da yani kendilerinin ileride her birinin Türkiye’yi yönetecek seçkinler değil de memleketi bulundukları yerlerde, bulundukları görevde bulundukları rütbelerde savunmakla sorumlu şerefli askerler olacaklarını, olmaları gerektiği işleyecek bir yapı olmalı. Çengelköy’de 16 yaşındaki öğrencileri Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerini eline silah verip sokağa süren komutanlar ve öğretmenler çıktı. Yeniden ve tertemiz bir ocak haline gelmesi gerekiyor. 

15 TEMMUZ’UN TURİZME ETKİSİ
Orada işimiz çok daha kolay bu bir algı yönetimidir. Turizmi toparlarız bu sene bir sıkıntı vardı o da büyük ölçüde halloldu. Rusya evvelki tarifileli uçaklarla ilgili yasağı kaldırdı. Maddi kayıplar telafi edilebilir ama giden geri gelmez, şehitler geri gelmez Allah ailelerine baş sağlığı diliyorum. Ama onların şehadetleri inşallah güzel günlerin habercisi olur. Yoksa gerisi toparlanır turizm de toparlanır. 

CHP’NİN TAKSİM MİTİNGİ
Çok iyi bir girişim, hem CHP’nin böyle bir miting düzenlemesi, hem AK Parti’nin buna katılması çok güzel bir şey. AK Parti’nin hem temsil düzeyinde katılması çok güzel AK Parti tabanının da eline bayrağını alıp burada artık parti bayrağı filan söz konusu değil. Nitekim biz Eskişehir’deki mitingimizde diyelim bütün sivil toplum kuruluşları geldi CHP’den arkadaşlarımız geldi birlikte konuştuk, birlikte mesajlarımızı verdik birlikte vatandaşlarımız alkışladı. Dolayısıyla bunlar güzel girişimlerdir ben hem bu organizasyonu yapan CHP’li arkadaşlarımızı tebrik ediyorum hem de oraya katılacak AK Parti olsun başka partili olsun oraya katılacak yurttaşlarımızı tebrik ediyorum. O gece tankların üzerine yürürken kimse kimsenin yakasındaki parti rozetine bakmadı herkesin elinde Türk bayrağı vardı yine herkesin elinde Türk bayrağı olacak. 

 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/bakan-avci-hakan-fidan-hemen-siyaset-2283131/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Porno Gratuit Porno Français Adulte XXX Brazzers Porn College Girls Film érotique Hard Porn Inceste Famille Porno Japonais Asiatique Jeunes Filles Porno Latin Brown Femmes Porn Mobile Porn Russe Porn Stars Porno Arabe Turc Porno caché Porno de qualité HD Porno Gratuit Porno Mature de Milf Porno Noir Regarder Porn Relations Lesbiennes Secrétaire de Bureau Porn Sexe en Groupe Sexe Gay Sexe Oral Vidéo Amateur Vidéo Anal